NSA legitymizuje działania fiskusa w zakresie dywidend
Obowiązek badania statusu rzeczywistego właściciela (beneficial owner) należności może obowiązywać także w przypadku wypłat dywidend zagranicznym podmiotom.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 31 stycznia 2023 r. (II FSK 1588/20).
Wnioskodawca wystąpił o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie oceny możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania wypłacanej dywidendy. Wnioskodawca wskazał, że jedynym udziałowcem spółki wypłacającej dywidendę jest spółka będąca włoskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca zadał pytanie, czy w celu skorzystania z prawa do zwolnienia z opodatkowania dywidendy wypłacanej na rzecz udziałowca konieczna jest weryfikacja, czy podmiot, na rzecz którego wypłacana jest dywidenda, jest jej rzeczywistym właścicielem.
Zdaniem organów podatkowych dla zastosowania zwolnienia z poboru podatku u źródła przy wypłacie dywidendy konieczne jest posiadanie statusu rzeczywistego właściciela po stronie odbiorcy takiej płatności. Według fiskusa, w celu zastosowania zwolnienia z pobrania i wpłacenia do właściwego urzędu podatku u źródła płatnik jest zobowiązany do przeprowadzenia pełnej weryfikacji warunków umożliwiających skorzystanie z takiego zwolnienia, zachowując przy tym należytą staranność. Według organów podatkowych w ramach należytej staranności mieści się weryfikacja statusu rzeczywistego właściciela w stosunku do otrzymywanej należności. Podatnicy nie zgadzali się z takim podejściem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta